Головбух: Бюджет

Чи належать виконавці робіт до одержувачів бюджетних коштів

125
За результатами закупівлі головний розпорядник визначив виконавця робіт з реставрації. З’ясуємо, чи буде такий виконавець робіт одержувачем бюджетних коштів.

Тлумачення понять «одержувачі бюджетних коштів», як і «розпорядники бюджетних коштів» встановлює Бюджетний кодекс України (БК).

Які повноваження у головних розпорядників

Головними розпорядниками бюджетних коштів (далі — головні розпорядники) вважаються бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 БК отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.

У межах встановлених повноважень головні розпорядники здійснюють, зокрема, управління бюджетними коштами, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове їх використання, організацію та координацію роботи розпорядників нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів (далі — одержувачі) у бюджетному процесі.

Хто є одержувачем бюджетних коштів

До одержувачів бюджетних коштів належать суб'єкти господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Тобто розпорядник може уповноважити одержувача на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, та надати йому кошти бюджету (на безповоротній чи поворотній основі) в межах відповідних бюджетних асигнувань.

Одержувач використовує такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника (ч. 6 ст. 22 БК).

Чи належать до одержувачів виконавці робіт?

Головні розпорядники до початку бюджетного періоду визначають мережу розпорядників нижчого рівня та одержувачів, які за рішенням (проектом рішення) про відповідний місцевий бюджет уповноважені на виконання програм та заходів, що проводяться за рахунок коштів бюджету. І обов'язково мають зазначити їхній статус (розпорядник або одержувач) та орган Казначейства, в якому вони обслуговуються. Відповідальні виконавці бюджетних програм визначають мережу і подають головному розпоряднику для зведення мережі по цьому розпоряднику.

Аналогічними є норми, що регулюють визначення мережі розпорядників державного бюджету.

Натомість виконавці робіт, які уклали договори з бюджетною установою або одержувачем і за цими договорами виконують для них відповідні роботи (надають послуги, поставчають товари), не включаються до мережі.

Такий суворий припис містять:

Отже, виконавці робіт, у тому числі за результатами процедур закупівлі, не належать до одержувачів бюджетних коштів.

Такої думки притримується Казначейство в листах від 25.09.2015 № 14-08/868-23932 і від 31.07.2014 № 17-05/723-17682.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!