Головбух: Бюджет

Номенклатурні номери: присвоюємо правильно

305
Бюджетні установи мають присвоювати товарно-матеріальним цінностям номенклатурні номери, які б відповідали субрахункам вже нового Плану рахунків. Розповімо, що саме при цьому слід врахувати.

Інколи бухгалтер бюджетної установи присвоює товарно-матеріальним цінностям номенклатурні номери.

Порядок присвоєння номенклатурних номерів необоротним матеріальним активам визначений у розділі II Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб'єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації з обліку ОЗ). Є відповідна норма стосовно присвоєння номенклатурних номерів і в Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів суб'єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації з обліку запасів).

Отже, бухгалтер установи може:

  • встановлювати номенклатурні номери для білизни, постільних речей, одягу, взуття, бібліотечних фондів та малоцінних необоротних матеріальних активів (п. 3 розд. II Методрекомендацій з обліку ОЗ), а також для необоротних матеріальних активів спеціального призначення.

Зауважимо: предметам одного найменування, якості матеріалу та ціни встановлюється один номенклатурний номер;

  • додатково за номенклатурними номерами вести облік запасів (п. 38 розд. II Методрекомендації з обліку запасів).

Нещодавно Мінфін оновив норми Методрекомендацій з обліку ОЗ, які визначали порядок присвоєння, зокрема, номенклатурних номерів. Тож варто зупинитися на них докладніше.

Формуємо номенклатурні номери

Номенклатурні номери складаються із поєднання номера субрахунку, номера підгрупи і порядкового номера предмета в підгрупі.

Порядок формування номенклатурного номера визначає пункт 4 розділу II Методрекомендацій з обліку ОЗ. 

Він встановлює:

Перші чотири знаки номенклатурного номера означають номер субрахунку, п'ятий - підгрупу, всі інші знаки - порядковий номер предмета у підгрупі. Для тих груп основних засобів, для яких не виділені підгрупи, п'ятий знак може позначатись нулем.

(із п. 4 розд. II Методрекомендацій з обліку ОЗ)

Із початку року діють нові субрахунки — запроваджені Планом рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2013 № 1203 (далі — План рахунків).

Раніше субрахунки мали три знаки, і відповідно, три перших знаки номенклатурного номера відображали номер субрахунку. Тож попри те що ані складові номенклатурного номера, ані їх черговість не змінилися, наразі номенклатурний номер буде іншим, адже в його основі — новий, чотиризначний номер субрахунку.

Отже, номенклатурний номер формуємо так:

  • перші чотири цифри — номер субрахунку;
  • п'ята цифра — номер підгрупи (якщо для активів підгрупи не виділено, проставляємо нуль);
  • решта цифр — номер предмета в підгрупі за порядком.

Зауважимо: номенклатурні номери, присвоєні об'єктам основних засобів та необоротним матеріальним активам, зберігаються за ними на весь період перебування їх в установі.

Змінюємо старі номенклатурні номери

Коли саме змінювати номенклатурні номери, установа обирає сама. І можливість змінити номенклатурні номери не зараз, а наприкінці року ніхто не спростовував. Прямої норми негайно присвоїти номенклатурні номери за новим порядком Методрекомендації з обліку ОЗ не містять.

А оскільки суворих строків для зміни номенклатурних номерів нормотворці не встановили, установа, яка не має можливості зробити це нині, може дочекатися кінця року і під час річної інвентаризації покласти обов’язок зміни номенклатурних номерів на членів інвентаризаційної комісії.

А ось нові об’єкти обліку під час введення їх в експлуатацію потрібно «пронумерувати» вже по-новому.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!