Головбух: Бюджет

Договір про закупівлю уклали після відміни закупівлі: чого чекати сторонам

268
Багато і замовників, і учасників, певно, не замислюються над тим, що проведені ними процедури закупівель можуть відгукнутися їм у судових інстанціях. Навіть більше — окремі суб’єкти сфери закупівель самі собі вистеляють доріжку до суду. Наприклад, один замовник відмінив закупівлю, а потім за відміненою закупівлею примудрився укласти договір з переможцем. Чим же все це закінчилося?

Наслідки укладення договору про закупівлю після того, як була оголошена відміна закупівлі, можна простежити на цікавому життєвому прикладі. Сподіваємося, він допоможе замовникам не повторювати чужих помилок і спонукатиме їх діяти лише в рамках закону.

Розпочалася ця історія ще в 2011 році. Не секрет, що судова тяганина може тривати роками. Але цiннiсть позиції суду вищої інстанції від цього не зменшується. Тож таку судову практику варто знати як замовникам, так і учасникам.

Спір у господарській справі виник через те, що укладений сторонами договір виявився нікчемним, оскільки акцепт пропозиції переможця торгів відбувся 18.07.2011, а договір за результатами процедури закупівлі укладено лише 18.02.2013. Тобто з порушенням місячного строку, встановленого статтею 31 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289-VІ (далі — Закон № 2289). А чому так сталося, аналізуймо далі.

Для початку поринемо в передiсторiю проведеної замовником процедури закупівлі.

Нюанси проведення і відміни процедури закупівлі

Замовник оголосив про проведення двоступеневих торгів із закупівлі обладнання та послуг для модернізації відповідного обладнання або повну заміну відповідної конструкції. За протоколом розкриття пропозицій конкурсних торгів для участі в другому етапі процедури закупівлі пропозиції подали п’ять учасників, серед яких — ТОВ «Торговельний дім науково-технічний центр «АВС» (далі — Товариство).

За протоколом оцінки пропозицій конкурсних торгів до оцінки на другому етапі допущені пропозиції чотирьох учасників, у т. ч. й Товариства. У результаті оцінки найбільш економічно вигідною визнали пропозицію саме Товариства. Тож комітет з конкурсних торгів замовника 18.07.2011 прийняв рішення про акцепт конкурсної пропозиції Товариства. Про це повідомили й інших учасників конкурсних торгів. Але, як кажуть, не судилося. Інший учасник процедури закупівлі оскаржив торги до постійно діючої адміністративної колегії АМКУ (далі — орган оскарження).

Рішенням органу оскарження від 07.09.2011 № 642-р/пк-ск замовника зобов’язали відмінити процедуру закупівлі на тій підставі, що пропозиції конкурсних торгів усіх учасників, допущених до другого етапу процедури закупівлі, не відповідали вимогам документації конкурсних торгів. Тому ці пропозиції замовник мав відхилити відповідно до пункту 3 частини 1 статті 29 Закону № 2289.

Тож на виконання рiшення органу оскарження замовник прийняв рішення відмінити торги, оприлюднивши повідомлення про таку відміну та звіт про результати процедури двоступеневих торгів.

Здавалося б, виконано рiшення органу оскарження, тож з торгами можна попрощатися й сховати папку з матеріалами в архiв. Та не так все просто та скоро! Найцікавіше лиш розпочалося: рiшення органу оскарження Товариство оскаржило до суду.

Про перебіг та результати судових перегонів і правові наслідки договору, укладеного після відміни торгів, ви дізнаєтеся, прочитавши статтю знаного у сфері публічних закупівель консультанта — Ярослави ДУБРОВА.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!