Головбух: Бюджет

Оцінка головних бухгалтерів бюджетних установ 2017: не забуваємо подати анкету

2145
Щовесни головні бухгалтери бюджетних установ мають скласти, погодити та подати до Казначейства заповнену та погоджену в установленому порядку анкету про оцінку своїх повноважень. Про те, що у такому разі слід врахувати, та про порядок проведення оцінки головних бухгалтерів 2017 року і поговоримо.

Бюджетний кодекс України (БК), а точніше його стаття 112, покладає на Державну казначейську службу України повноваження з контролю за дотриманням бюджетного законодавства.

Тож Казначейство в межах своїх повноважень має забезпечувати:

 • організацію та координацію діяльності головбухів бюджетних установ;
 • контроль за виконанням ними своїх повноважень шляхом оцінки їх діяльності.

До речі, в унісон із цією нормою звучить пункт 18 Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженого постановою КМУ від 26.01.2011 № 59.

Оцінку  виконання  головним бухгалтером повноважень Казначейство проводиться відповідно до Порядку проведення оцінки виконання головним бухгалтером бюджетної установи своїх повноважень, затвердженого наказом Мінфіну від 01.12.2011 № 1537 (далі — Порядок № 1537).

Про які норми Порядку № 1537 головбухи мають пам’ятати в першу чергу?

Хто саме  підлягає оцінці головних бухгалтерів бюджетних установ

Оцінку діяльності проводять для головного бухгалтера, який:

 • відпрацював на займаній посаді не менше року;
 • внаслідок організаційних змін обіймає посаду менше року, якщо його посадові обов'язки не змінилися.

Зауважимо:

якщо головний бухгалтер повернувся на роботу з відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами і доглядом за дитиною, його діяльність підлягає оцінці не раніше ніж через рік після виходу на роботу.

Якщо ж головбуха призначено на посаду на визначений термін або таку посаду обіймає вагітна жінка, оцінку їх діяльності можуть проводити лише за власним бажанням цих осіб.

Коли проводять оцінку головних бухгалтерів

Як установлює пункт 5 Порядку № 1537, оцінку виконання головним бухгалтером бюджетної установи своїх повноважень проводять один раз на рік до 1 травня.

Який порядок проведення оцінки головних бухгалтерів

Оцінка головних бухгалтерів бюджетних установ передбачає два етапи:

 • внутрішнє оцінювання діяльності;
 • зовнішнє оцінювання діяльності.

Внутрішнє оцінювання діяльності головного бухгалтера

Внутрішнє оцінювання діяльності безпосередньо проводить головний бухгалтер, який підлягає оцінці.

Під час внутрішнього оцінювання особа, яка обіймає посаду головбуха, має заповнити Анкету про виконання головним бухгалтером бюджетної установи своїх повноважень, форму якої затверджено Порядком № 1537 (далі — Анкета).

Заповнену Анкету слід обов’язково погодити у керівника бюджетної установи.

А якщо бюджетна установа, де працює головбух, є розпорядником коштів нижчого рівня державного або місцевого бюджету — Анкету до 1 березня 2017 року слід надіслати на погодження до керівника та головного бухгалтера бюджетної установи вищого рівня.

У такому разі погоджену Анкету повинні повернути головному бухгалтеру до 15 березня.

І вже далі головний бухгалтер — не пізніше 1 квітня 2017 року — надає заповнену та погоджену в установленому порядку Анкету до Казначейства.

І вже далі головний бухгалтер — не пізніше 1 квітня 2017 року — надає заповнену та погоджену в установленому порядку Анкету до Казначейства.

Зовнішнє оцінювання діяльності головного бухгалтера

Саме орган Казначейства, який обслуговує бюджетну установу,  і стає головною дійовою особою під час проведення другого етапу оцінки головних бухгалтерів бюджетних установ — зовнішнього оцінювання.

Для організації проведення оцінки головних бухгалтерів у кожному органі Казначейства створюють Комісія з оцінки виконання головним бухгалтером бюджетної установи своїх повноважень (далі — Комісія), яку очолює керівник органу Казначейства або його заступник.

Комісія розглядає Анкету та інформацію відповідно до Переліку питань, сформованого на основі повноважень головного бухгалтера та завдань бухгалтерської служби.

За потреби Комісія може звернутись до головного бухгалтера, аби той надав пояснення, обґрунтування, розрахунки тощо, що підтверджують наведену в Анкеті інформацію про результати його діяльності.

На основі отриманої інформації Комісія визначає результат оцінки головного бухгалтера.

Зауважимо: під час обрахунку результату оцінки Комісія може зменшити кількість балів за допущені головбухом недоліки у роботі.

Результат оцінки діяльності головного бухгалтера може бути:

позитивним — якщо нараховано більше 70% загальної кількості балів;

незадовільним — якщо нараховано менше 70% балів.

Які наслідки можливі за незадовільної оцінки діяльності головного бухгалтера

Якщо головний бухгалтер отримав незадовільну оцінку своєї діяльності, Комісія у своєму протокольному рішенні має надати відповідні рекомендації, а саме щодо:

 • удосконалення роботи головного бухгалтера та бухгалтерської служби бюджетної установи;
 • усунення виявлених недоліків;
 • проведення підвищення професійно-кваліфікаційного рівня головбуха;
 • відповідності головного бухгалтера займаній посаді;
 • притягнення головбуха до відповідальності.

Про незадовільний результат оцінки головбуха установи, що є розпорядником коштів нижчого рівня, орган Казначейства письмово має повідомити керівника бюджетної установи вищого рівня.

А керівнику установи, в якій діяльність головбуха оцінена незадовільно, доведеться протягом двох місяців з дня отримання витягу із протоколу Комісії відзвітувати до Казначейства про вжиті заходи за результатами оцінки.

Яких заходів може вжити Казначейство за неподання анкети головбухом без поважних причин

Статтею 117 БК передбачені заходи впливу за порушення бюджетного законодавства. Тож насамперед слід очікувати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства.

Виявлені порушення бюджетного законодавства мають бути усунені в строк до 30 календарних днів.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!